Żarówki samochodowe H1

Istnieje kilka mechanizmów, które sprawiają, że jazda samochodem odbywa się w sposób komfortowy, a sam kierowca i jego pasażerowie czują się bezpiecznie. Przede wszystkim są to aktywne systemy bezpieczeństwa, czyli ABS, ESP czy układ automatycznego hamowania. Równie istotną rolę odgrywa sprawne oświetlenie samochodu, które umożliwia jazdę o zmierzchu i w nocy, ale również sprawia, że pojazd jest widoczny na jezdni dla innych uczestników ruchu drogowego. Na pytanie, jakie żarówki do auta dobrać, odpowiedzi należy szukać w książce serwisowej auta lub w miejscach takich jak ranking żarówek do samochodu - tutaj należy podać konkretny model i markę auta, żeby ułatwić poszukiwania.

Żarówki samochodowe H1

Światła mijania i światła drogowe – jakie żarówki samochodowe wybrać?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, kierowcy mają obowiązek jazdy na światłach mijania przez całą dobę lub od świtu do zmierzchu przy dobrej widoczności na światłach dziennych. Różnica między tymi dwoma rodzajami świateł polega na ilości zużycia energii (światła mijania zużywają jej więcej) oraz na ich zastosowaniu - światła do jazdy dziennej nie oświetlają drogi przed kierowcą, a jedynie pozwalają innym kierowcom dostrzec auto na jezdni. Trzecim rodzajem świateł, które są istotne podczas jazdy są światła drogowe, tzw. długie. Można ich używać po zmierzchu na nieoświetlonym terenie, pod warunkiem, że nie oślepiają innych użytkowników ruchu. Można uznać, że najlepszą jakość oświetlenia zapewniają światła mijania oraz światła drogowe – są to reflektory główne. Aby spełniały swoją rolę, muszą być wyposażone w komplet oryginalnych żarówek samochodowe. Do reflektorów głównych polecane są żarówki H1.

Jaki typ żarówki do auta wybrać?

Żarówki halogenowe (H) są obecnie najczęściej stosowanym typem oświetlenia, niemniej w niektórych modelach samochodów występują reflektory ksenonowe lub LED-owe. Żarówki halogenowe (H) swoją nazwę zawdzięczają wypełniającemu je gazowi z grupy halogenów, który odpowiada za mocną i jasną barwę emitowanego światła. Do najczęściej stosowanych żarówek halogenowych należą żarówki H1, H4 oraz H7. Spośród nich, tylko H1 i H7 nadają się do użycia w przypadku świateł mijania i drogowych. Różnica pomiędzy H1 i H7 jest prawie niewyczuwalna – typ H7 uznaje się za delikatnie lepszy niż typ H1, przy czym warto wspomnieć, iż parametry techniczne, którymi się charakteryzują są niemalże identyczne.

Jaki typ żarówki do auta wybrać?

Jakie żarówki H1 warto kupić?

Mimo, że żarówki samochodowe należą do jednych z tańszych elementów pojazdu, które podlegają regularnej wymianie, warto zorientować się, jakie żarówki będą najlepsze do konkretnego modelu samochodu. Ostatecznie to m.in. od jakości oświetlenia zależy poziom bezpieczeństwa na drodze. Wewnątrz kwarcowej bańki, która tworzy konstrukcję żarówki, umieszczony jest wolframowy żarnik. Po włączeniu reflektorów głównych w samochodzie dochodzi do przepływu prądu przez żarnik. Powoduje to nagrzewanie się odpowiednio wyprofilowanego drucika, czego efektem jest wiązka białego światła. Jak podają producenci, dobre żarówki halogenowe zapewniają strumień świetlny na poziomie 1500/3200 Lumenów (Lm). Odbiór intensywności takiego strumienia światła uzależniony jest od wysokości zamocowania świateł w samochodzie, a także od typu żarówek – tradycyjna żarówka halogenowa będzie różniła się pod tym względem od żarówki ksenonowej. Trwałość żarówek H1 ocenia się na 330 do 500 godzin pracy w zależności od modelu. Mimo, że na rynku pojawia się wiele ofert tanich zamienników, to z reguły lepszą decyzją będzie wybór oryginalnych żarówek do auta. Zazwyczaj są one droższe, jednak cena żarówek wyznaczona przez znanego producenta odzwierciedla jakość wykonania, wyższą żywotność i wydajność przedmiotu zakupu. Drugą istotną kwestią jest posiadanie homologacji, czyli dopuszczenia żarówki do użytku. Czy żarówka posiada homologację można sprawdzić na jej trzonku, gdzie powinna być wygrawerowana. Jest to szczególnie ważne, ponieważ poruszanie się po drogach publicznych pojazdem, którego żarówki nie posiadają homologacji, grozi otrzymaniem mandatu karnego.

Ranking żarówek H1

Jaka żarówka H1 będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli żarówek H1 i ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaką żarówkę kupić i która jest najlepsza. Na jakość żarówki wpływa wiele czynników, jak np.:

  • producent – za najmocniejsze żarówki uważa się żarówki Osram czy Philips; są to znane na świecie marki, których prestiż nie pozwala na wypuszczanie na rynek niepełnowartościowych produktów. Najczęściej wybierane żarówki H1 marki Osram to Osram Night Breaker Plus, z kolei jeśli chodzi o konkurenta to popularne są żarówki Blue Vision, White Vision czy Xtreme Vision; na rynku pojawiają się również żarówki produkcji Bosch oraz Narva;
  • cena żarówki samochodowej – parametr często wykorzystywany do porównania żarówek oryginalnych i zamienników; oczywiste jest, że zamienniki są tańsze, jednak zazwyczaj charakteryzują się krótszą trwałością i żywotnością żarnika, a co za tym idzie – w dłuższej perspektywie, w skali kilku lat użytkowania samochodu inwestycja w drogie żarówki z homologacją, które są wyższej jakości wydaje się być lepszym wyborem;
  • barwa żarówki samochodowej - wybór odpowiedniej barwy światła emitowanego przez żarówki samochodowe jest kluczowy dla komfortu jazdy, bezpieczeństwa i zdrowia – szczególnie kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka, których może oślepić źle dobrana żarówka; popularne żarówki samochodowe posiadają temperaturę barwową w zakresie 4300 – 6000 Kelwinów (K). Barwa neutralna dla oka (w okolicach 4300 K) to białe światło z delikatnie żółtą poświatą, natomiast wyższe wartości (ok. 6000 K) odpowiadają za emisję barwy zimnej – białe światło z wyraźnym niebieskim odcieniem; zgodnie w panującym prawem, kierowcy w Polsce nie mogą poruszać się pojazdami, których reflektory emitują światło o temperaturze barwowej 8000 K i więcej;
  • strumień świetlny – wartość wspominana w początkowej części tekstu, odpowiedź na często pojawiające się wśród kierowców pytanie „ile żarówka ma lumenów?”, ponieważ to właśnie lumen jest jednostką, w jakiej podaje się ilość światła generowanego przez żarnik; im wyższa wartość, tym więcej światła emituje żarówka; wartość strumienia świetlnego jest parametrem, który odnosi się do każdego typu żarówek, dlatego często dokonuje się porównania żarówek halogenowych, ksenonowych i LED pod tym kątem;
  • moc znamionowa żarówki – określa, z jaką mocą świeci żarnik; podobnie jak w przypadku wartości strumienia świetlnego, im wyższa moc znamionowa, tym większa ilość światła jest generowana przez komplet żarówek; parametr ten dotyczy wyłącznie żarówek halogenowych i xenonów; maksymalna moc znamionowa żarówki powinna wynosić 68 W; standardowo w samochodach osobowych stosuje się żarówki H1 o mocy 55 W, a w samochodach ciężarowych żarówki H1 o mocy 70 W; należy pamiętać, iż wyższe wartości wpływają na większe zużycie prądu (podwyższone spalanie), a także oddziałują negatywnie na żywotność żarnika, powodując jego szybsze zużycie;
  • napięcie – dla samochodów osobowych typowa żarówka H1 posiada napięcie 12 V, natomiast dla samochodów ciężarowych – 24 V;
  • żywotność żarnika – jeden z kluczowych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę podczas zakupu dobrych żarówek do auta; żywotność żarnika odpowiada za trwałość żarówek; tanie zamienniki żarówek charakteryzują się niską żywotnością żarnika, tzn. żarnik jest w stanie wytrzymać zaledwie 150 – 200 h ciągłej pracy. Kupując oryginalne żarówki H1 można oczekiwać do 400 h, a najlepsze i najdłużej świecące żarówki wyposażone są w żarniki, które działają nieprzerwanie przez nawet 700 h.
Poza czynnikami wymienionymi powyżej należy również pamiętać o obowiązku posiadania żarówki z homologacją (wiarygodny certyfikat ECE R37).

Testy, porównania, rankingi żarówek – czy warto opierać na nich swój wybór?

W dobie łatwego dostępu do Internetu, zakup jakiegokolwiek sprzętu nie powinien sprawiać żadnych trudności. Szeroki wybór ofert, możliwość porównania cen i filtrowanie parametrów technicznych, opisy konkretnych modeli H1, rankingi najczęściej kupowanych żarówek samochodowych oraz testy mające na celu wyłonienie najlepszych z najlepszych. Czy warto dokonywać wyboru na podstawie tych wszystkich informacji? Myślimy, że warto. Szczególnie przydatne wydają się być opinie innych użytkowników na temat konkretnych modeli żarówek. Kierowcy, którzy zakupili żarówki H1 Philips mogą mieć zupełnie inne odczucia niż kierowcy wierni marce Osram. Opinie pozwalają w prosty sposób zweryfikować zgodność parametrów podanych przez producenta ze stanem faktycznym.

Ciekawą formą podpowiedzi są testy żarówek H1, które oceniają kilka najpopularniejszych modeli żarówek pochodzących od różnych producentów pod względem kluczowych cech (barwa i jasność światła, trwałość, żywotność żarnika). W przypadku takiego sposobu porównywania żarówek, warto zwrócić uwagę na rzetelność wykonywania testów – twórcą powinna być osoba związana z branżą motoryzacyjną, która zna się na rzeczy, a niekoniecznie osoba reprezentująca konkretnego producenta.

Wymiana żarówek samochodowych H1 – czy należy udać się do specjalisty?

Najprościej byłoby oddać swój samochód pod opiekę specjalistów i zostawić kwestię wymiany żarówek osobom, które zajmują się tym zawodowo. Niemniej, w większości przypadków bystry kierowca powinien poradzić sobie z samodzielną wymianą żarówek. Kluczowe jest to, aby pamiętać, że nawet jeśli przepali się tylko jedna z żarówek, to zawsze wymianie podlega para. Montaż żarówek powinien być wykonywany z zachowaniem czystości, dlatego zaleca się zakładanie rękawiczek. Dlaczego? Po dotknięciu żarówki gołą ręką istnieje prawdopodobieństwo pozostawienia na niej różnego rodzaju zanieczyszczeń, które pod wpływem temperatury mogą tworzyć osad wewnątrz reflektora. Wpłynęłoby to niekorzystnie na poziom oświetlenia.

Podsumowanie – jakie żarówki samochodowe H1 kupić?

Przede wszystkim komplet żarówek samochodowych powinien być zgodny z informacjami zawartymi w książce serwisowej. Jeśli kierowca nie posiada takiego dokumentu, wtedy należy udać się po pomoc do specjalisty lub zaczerpnąć wiedzy z Internetu. Wybór właściwej żarówki powinien być poprzedzony zapoznaniem się z ofertą cenową różnych producentów (w tym przypadku popularną marką jest Philips i Osram), parametrami technicznymi, które oferuje dany model, a także dla potwierdzenia wyboru – opiniami innych kierowców lub testami żarówek wykonanymi przez rzetelne źródła. Często podsumowaniem takich informacji są subiektywne rankingi żarówek samochodowych, które mają za zadanie maksymalnie ułatwić proces zakupowy.

Nie trać cennego czasu

Znaldź idealnie dopasowane żarówki już teraz!